**Please note, due to loss of physical records before computers,

some of the information below might not be 100% accurate.

The AEMA acknowledges the assistance of Mark Kristian

in helping to compile and research this information. 


If you believe you have any ammendments to the list below,

please contact us to discuss any possible changes.**

- AWARD WINNERS -

WINNERS - 41st 'MO’ AWARDS 2016 - Monday March 20, 2018 

VENUE: Liverpool Catholic Club
COMPERES: John Kerr
EXECUTIVE PRODUCER: Roy Cooper

MUSICAL DIRECTOR: NSW Police Band Leader 

 

VARIETY ACT OF THE YEAR: Drags To Bitches
JUNIOR AWARD: Finnian Johnson
THE MO'S ENCOURAGEMENT AWARDS: Platinum Harmony

CHILDREN'S SHOW AWARDS: Marty & Emu
MUSICAL GROUP OF THE YEAR: The Frocks
COMPERE OF THE YEAR: Roy Cooper
VENUE OF THE YEAR: Burwood RSL
SELF CONTAINED ACT OF THE YEAR: Chris Connolly
HALL OF FAME: The Flanagans
COMEDY ACT OF THE YEAR: Darren Carr
PRODUCTION SHOW OF THE YEAR: Wayne Rogers
COUNTRY SOLO/GROUP/BAND OF THE YEAR: Wayne Horsburgh

TECHNICAL SUPPORT OF THE YEAR: Burwood RSL
TRIBUTE SHOW OF THE YEAR: Peter Byrne
VOCALIST OF THE YEAR: Mark Vincent 

ENTERTAINER OF THE YEAR: Wayne Horsburgh 

WINNERS - 40th 'MO’ AWARDS 2015 - August 17, 2016 

VENUE: Canterbury-Hurlstone Park RSL Club

COMPERES: Darren Sanders, Darren Carr

EXECUTIVE PRODUCER: Marty Morton
CO PRODUCER: Daryl Talbot 

MUSICAL DIRECTOR: Daryl Talbot 

 

ACCOMPANYING BAND: Greg Hooper Band
COMPERE OF THE YEAR: Terry Kaff
VENUE OF THE YEAR: Hope Estate Hunter Valley
DANCE SHOW BAND: (Tie) Mr James Band / Pink Cadillac

JUNIOR AWARD: Bobby Harrison 

JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Sara Mazzurco

CHILDREN SHOW: The Gigalees Crazy Comedy Show

VERSATILE VARIETY OR HARMONY ACT: Toni Stevens

SPECIAL LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Slim Dusty

TRIBUTE SHOW: Sincerely Elvis 

DUO ACT: The Happy Hippies
VARIETY PRODUCTION SHOW: The 3 Gen Show – Warren, Wayne Scott and Alexander (Zan) Kermond
INTERNATIONAL THEME SHOW: Roddy Montez Show
COUNTRY FEMALE ACT OF THE YEAR: Jean Stafford
COUNTRY BAND /GROUP OF THE YEAR: Roadhouse
COUNTRY MALE ACT OF THE YEAR: (Tie) Chad Morgan & Col Hardy
SOLO PERFORMER: Chris Bond
SIGHT ACT OF THE YEAR: HotPot and Aunty Judy
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Johnny Nicol
ROCK ACT OF YEAR: The Radiators
TECHNICAL SUPPORT: Laycock Street Theatre
RODNEY RUDE BEST STAND-UP COMEDIAN: Jackie Loeb
MO COMEDY ACT OF THE YEAR: Harriet Littlesmith
HALL OF FAME: Glenn Shorrock
FEMALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Helen Zerefos
MALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Roy Cooper
ENTERTAINER OF THE YEAR: The 3 Gen Show – Warren, Wayne Scott & Alexander (Zan) Kermond 

WINNERS - 39th 'MO’ AWARDS 2014 - July 28, 2015 

VENUE: Canterbury-Hurlstone Park RSL Club
COMPERES: Darren Carr, Maria Venuti, Craig Bennet, Helen Zerefos, Vince Sorrenti

MUSICAL DIRECTOR: Peter Kenny
PRODUCER: Marty Morton 

 

BEST SOLO PERFORMER: Chris Connolly
BEST DUO BAND: (Tie) Aubrey & Martin / Take Two
BEST VARIETY/VOCAL GROUP: Chris Drummond Duo
BEST DANCE SHOWBAND: Mr James Band
BEST TRIBUTE SHOW: (Tie) Tonite’s the Night / Sincerely Elvis
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Brian Lorenz
BEST CHILDREN’S SHOW: (Tie) Franky Valentyn / The Party Bears
BEST SPECIALTY ACT: Darren Carr
BEST VERSATILE VARIETY ACT: (Tie) Thomas & Moore / Wayne Rogers
BEST INTERNATIONAL THEME SHOW: Peter Paki & The Rhythms of Polynesia

FOUR KINSMEN VARIETY PRODUCTION SHOW: Damn Good Diva’s
DON LANE COMPERE OF THE YEAR: Tony Hogan
TOMMY TYCHO ACCOMPANYING BAND: Dave Hallard Band
SLIM DUSTY COUNTRY ACT OF THE YEAR: Melinda Schneider
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Larry Stellar
BEST ROCK ACT OF YEAR: Mental As Anything
BEST VISUAL & AUDIO TECHNICAL SUPPORT: Canterbury-Hurlstone Park RSL

BEST VENUE: Cabra-Vale Diggers
RODNEY RUDE BEST STAND-UP COMEDIAN: Gary Who
MO COMEDY ACT OF THE YEAR: (Tie) Paul Martell & Darren Carr
HALL OF FAME: Reg Lindsay
BEST FEMALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Lisa Crouch
RICKY MAY MALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Roy Cooper
PETER ALLEN PERFORMER OF THE YEAR: Darren Carr 

WINNERS - 38th 'MO’ AWARDS 2013 - May 27, 2014 

VENUE: Bankstown Sports Club
COMPERES: Andrew O’Keefe, John Mangos, Judy Stone, Marcia Hines

MUSICAL DIRECTOR: Steven Isoardi
PRODUCER: Marty Morton 

 

BEST SOLO BAND PERFORMER: Snowy Robson
BEST DUO: Take Two
BEST DANCE/SHOWBAND: The Frocks
TOMMY TYCHO ACCOMPANYING BAND: Funky Do Da’s

BEST SPECIALTY ACT: Phil Cass 

BEST TRIBUTE SHOW: Roy Orbison Reborn
BEST VERSATILE VARIETY ACT: Wayne Rogers
J O’K ENCOURAGEMENT AWARD: (Tie) Anja Nissen / Rachel Fahim
FOUR KINSMEN VARIETY PRODUCTION SHOW: Supreme Motown
BEST CHILDREN’S SHOW: Brendan Mon Tanner
BEST VARIETY VOCAL GROUP: Double Exposure
BEST ROCK BAND/PERFORMER: The Radiators
INTERNATIONAL THEME SHOW: Peter Paki and The Rhythms of Polynesia
BEST TECHNICAL SUPPORT: Burwood RSL
DON LANE COMPERE OF THE YEAR: Terry Mac
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Carter Edwards
SLIM DUSTY COUNTRY ACT OF THE YEAR: Benn Gunn
RODNEY RUDE STAND-UP COMEDIAN OF THE YEAR: Al Showman
MO AWARDS COMEDY ACT OF THE YEAR: Harriet Littlesmith
BEST VENUE: Campsie RSL
HALL OF FAME AWARD: Barry Crocker AM
JULIE ANTHONY FEMALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Kel-Anne Brandt

RICKY MAY MALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Larry Stellar
PETER ALLEN PERFORMER OF THE YEAR: Phil Cass 

WINNERS - 37th 'MO’ AWARDS 2012 - May 28, 2013 

VENUE: Bankstown Sports Club
COMPERES: Bobby Bradford, Adam Scicluna, Neil Hanson

MUSICAL DIRECTOR: Steven Isoardi
PRODUCER: Daryl Talbot 

 

BEST CHILDREN’S SHOW: Franky Valentyn
BEST HARMONY VOCAL GROUP: Robertson Brothers
BEST DUO: Williams Brothers
BEST SOLO BAND PERFORMER: Chris Conolly
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Liam Burrows
BEST SPECIALTY ACT: Darren Carr
BEST VERSATILE VARIETY ACT: Danny Elliott
INTERNATIONAL THEME SHOW / PERFORMER: Joey Fimmano
BEST VARIETY SHOWBAND: The Zips
BEST TRIBUTE SHOW: (Tie) Desperado & Strictly Bassey
BEST DANCE BAND: Rikki Organ & The Organ Grinders
SLIM DUSTY COUNTRY ACT OF THE YEAR: Wayne Horsburgh
FOUR KINSMEN VARIETY PRODUCTION SHOW: Back To The Tivoli

MC / COMPERE OF THE YEAR: Elizabeth Star
RODNEY RUDE STAND UP COMEDIAN OF THE YEAR: Ahn Do
BEST ROCK ACT OF THE YEAR: The Jon English Band
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Peter Paki
BEST TECHNICAL SUPPORT: Twin Towns Services Club
BEST VENUE: Twin Town Services Club
MO COMEDY ACT OF THE YEAR: Kenny Graham
TOMMY TYCHO ACCOMPANYING BAND: The Joe Macri Band
HALL OF FAME: Geoff Mack
FEMALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Alisa Gray
RICKY MAY MALE VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Tony Pantano

PETER ALLEN PERFORMER OF THE YEAR: Adam Scicluna 

WINNERS - 36th 'MO’ AWARDS 2011 - May 29, 2012 

VENUE: Bankstown Sports Club
COMPERES: Donnie Sutherland, John Mangos, Paul Martell, Susie Elelman, Vince Sorrenti
MUSICAL DIRECTOR: Steve Isoardi
PRODUCER: Marty Morton 

 

BEST SOLO BAND PERFORMER: Chris Connolly

BEST DUO BAND: Mike Mathieson Duo
BEST DANCE BAND: Rikki Organ & The Organ Grinders

BEST VARIETY SHOWBAND: Frogs on Toast: 

BEST TRIBUTE SHOW: Desperado – The Eagles Show
BEST CHILDREN’S SHOW: Franky Valentyn
BEST SPECIALTY ACT: Darren Carr
BEST VERSATILE VARIETY ACT: The Burlesque Spectacular

BEST INTERNATIONAL THEME SHOW: The Seltic Sirens

MO COMEDY ACT OF THE YEAR: Keith Scott 

HALL OF FAME AWARD: Russell Morris
MC / COMPERE OF THE YEAR: Bobby Bradford
BEST STAND UP COMEDY PERFORMER: Vince Sorenti
SLIM DUSTY COUNTRY ACT: Melinda Schneider
J O’K ENCOURAGEMENT AWARD: (Tie) Betty Dargie / Susan Jon Rose

BEST ACCOMPANYING BAND: Joe Macri Band
FOUR KINSMEN PRODUCTION/PACKAGE SHOW: Back To The Tivoli
BEST TECHNICAL SUPPORT: South Sydney Juniors Rugby League Club

JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Ronnie Burns
SPECIAL ACKNOWLEDGEMENT AWARD: The Artistes Answering Centre

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENT AWARD: Helmut Fisher - Creator of the 'MO' Statuette
BEST VENUE: South Sydney Juniors Rugby League Club
BEST ROCK BAND OR PERFORMER: Jon English – The Rock Show
RICKY MAY MALE VOCAL PERFORMER: Adam Scicluna
FEMALE VOCAL PERFORMER: Melinda Schneider
PETER ALLEN PERFORMER OF THE YEAR: Adam Scicluna 

WINNERS - 35th 'MO’ AWARDS 2010 – May 24, 2011 

VENUE: Bankstown Sports Club
COMPERES: Donnie Sutherland, Susie Elelman, John Mangos, Barry Crocker

MUSICAL ARRANGEMENTS: Barlow Music
MUSICAL DIRECTOR: Isaac Hayward

PRODUCER: Marty Morton
EVENT CO-ORDINATOR: Johnny Pace 

SOLO BAND PERFORMER: Chris Connolly
TWO MAN PERFORMER BAND: The Williams Brothers
DANCE BAND: Rikki Organ and the Organ Grinders
SHOWBAND: (Tie) The Kamis & The Zips
TRIBUTE SHOW: Strictly Bassey
INTERNATIONAL THEME PERFORMER: Italian Delight
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Marty Rhone
THE FOUR KINSMEN PRODUCTION/PACKAGE SHOW: Back To The Tivoli

INSTRUMENTAL or VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Bob Howe

JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: The Seltic Sirens
BEST SPECIALTY ACT: Darren Carr
VARIETY DUO OR MORE PERFORMERS: Thomas & Moore
COMPERE OF THE YEAR: Rikki Organ
HALL OF FAME: Ian Turpie
SLIM DUSTY COUNTRY PERFORMER: Nikki Gillis & Kel-Anne Brandt

BEST CHILDREN'S SHOW: Brendan Mon Tanner
ROCK PERFORMER OR BAND: Guy Sebastian
ACCOMPANYING BAND: (Tie) Trojans / Vince Lombardo Band
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Petersham RSL Club
FEMALE VOCAL PERFORMER: Jenifer Green
BEST VENUE: (Tie) Bankstown Sports Club / Blacktown Workers Club

COMEDIAN OF THE YEAR: Keith Scott
RODNEY RUDE STAND-UP PERFORMER: Vince Sorrenti
RICKI MAY MALE PERFORMER: Adam Scicluna
PETER ALLEN AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Jenifer Green 

WINNERS - 34th 'MO' AWARDS 2009 - May 11, 2010 

VENUE: Bankstown Sports Club
COMPERE: Donnie Sutherland
MUSICAL DIRECTOR: Dave Hallard
PRODUCERS: Glenn Ware, Marty Morton, Johnny Pace and Donnie Sutherland

EVENT CO-ORDINATION: Johnny Pace 

 

ONE PERFORMER BAND: Fallon
TWO PERFORMER BAND: Just Jammin'
THREE OR MORE PERFORMER BAND: Rikki Organ and The Organ Grinders

ACCOMPANYING BAND: Vince Lombardo Band
INSTRUMENTAL/ VOCAL INSTRUMENTAL PERFORMER: Bob Howe

SHOWBAND: The Kamis
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Bankstown Sports Club
BEST VENUE: (Tie) Bankstown Sports Club / South Sydney Juniors Leagues Club

CHILDREN'S SHOW: Brendan Mon Tanner
COMEDIAN OF THE YEAR: Kenny Graham
VOCAL GROUP: The Robertson Brothers
KEN LITTLEWOOD & TOSHI SPECIALTY PERFORMER: Darren Carr
MATS WINNER FOR 2009: Rhian Saunders
TRIBUTE SHOW: Strictly Bassey
INTERNATIONAL THEME PERFORMER: Euro Latino
SLIM DUSTY COUNTRY PERFORMER OR BAND: The McClymonts
VARIETY DUO OR TRIO PERFORMER: Thomas & Moore
JOHNNY O'KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Chris Gable
COMPERE OF THE YEAR: Rikki Organ
THE FOUR KINSMEN PRODUCTION SHOW: Back To The Tivoli
FEMALE VOCAL PERFORMER: Jenifer Green
RICKY MAY MALE VOCAL PERFORMER: Tony Pantano
ROCK PERFORMER OR BAND: Brian Cadd
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Lorrae Desmond, Lynne Fletcher, Dinah Lee, Little Pattie, Jacqui De Paul, Sylvia Raye
PETER ALLEN AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Jenifer Green

HALL OF FAME AWARD: Frank Ifield

WINNERS - 33rd 'MO' AWARDS 2008 - June 15, 2009 

VENUE: Bankstown Sports Club

COMPERE: Donnie Sutherland

MUSICAL DIRECTOR: Dave Hallard

PRODUCER: Bobby and Mary Bradford 

 

THREE OR MORE PERFORMER BAND: Rikki Organ and The Organ Grinders

SHOWBAND: Frogs On Toast
INSTRUMENTAL or VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Joey Fimmano

RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Bankstown Sports Club 

ONE PERFORMER BAND: Ziggy Zapata
SLIM DUSTY MALE COUNTRY VOCAL PERFORMER: Troy Cassar-Daly

INTERNATIONAL THEME PERFORMER: Aznavour From Today
TRIBUTE SHOW: Tonite's The Night
BRIAN STACEY MALE MUSICAL THEATRE PERFORMER: Wayne Scott Kermond

CHILDREN'S SHOW: Marty and Emu’s Crazy Kids Show
COUNTRY GROUP: The McClymonts
TWO PERFORMER BAND: The Williams Brothers
MATS UNDER 18'S JUNIOR PERFORMER OF THE YEAR: Blake Giles
VOCAL GROUP: The Robertson Brothers
KEN LITTLEWOOD AND TOSHI SPECIALTY PERFORMER: Darren Carr
FEMALE VOCAL PERFORMER: Lisa Crouch
BEST VENUE: Bankstown Sports Club
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Mark Vincent
BRIAN STACEY FEMALE MUSICAL THEATRE PERFORMER: Marina Prior

COMPERE OF THE YEAR: Bobby Bradford
VERSATILE PERFORMER: Wayne Scott Kermond
CLASSICAL/OPERA PERFORMER: Anthony Warlow
FEMALE COUNTRY VOCAL PERFORMER: Melinda Schneider
ACCOMPANYING BAND: Western Front
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Helen Zerefos
THE FOUR KINSMEN PRODUCTION SHOW: The Great Pretenders
RICKY MAY MALE VOCAL PERFORMER: Tony Pantano
COMEDY PERFORMER: Paul Martell
VARIETY DUO OR TRIO PERFORMERS: The Rhythmaires
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO VARIETY ENTERTAINMENT: Warren Kermond

PETER ALLEN AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Darren Carr
HALL OF FAME: Lucky Starr 

WINNERS - 32nd 'MO' AWARDS 2007 - June 17, 2008 

VENUE: Bankstown Sports Club

COMPERE: Donnie Sutherland

MUSICAL DIRECTOR: Dave Hallard

PRODUCER: Bobby and Mary Bradford 

 

ONE PERFORMER BAND: Roland Storm
THREE OR MORE PERFORMER BAND: The Williams Brothers
VERSATILE PERFORMER: Darren Carr
RESIDENTIAL TECHNICAL SUPPORT: Blacktown Workers Club

CLASSICAL/OPERA PERFORMER: Anthony Warlow
CHILDREN'S ENTERTAINMENT: Marty & Emu Crazy Kids Show
BRAIN STACEY MALE MUSICAL THEATRE PERFORMER: Wayne Scott Kermond

FEMALE VOCAL PERFORMER: Karen Beckett
TWO PERFORMER BAND: Williams Brothers
SHOWBAND: The Zips
COMPERE OF THE YEAR: Bobby Bradford
BRIAN STACEY FEMALE MUSICAL THEATRE PERFORMER: Lola Nixon
BEST VENUE: Blacktown Workers Club
FOUR KINSMEN PRODUCTION SHOW: Frogs on Toast
SLIM DUSTY COUNTRY MALE VOCAL PERFORMER: Wayne Horsburgh

ACCOMPANYING BAND: Western Front
VARIETY DUO OR TRIO: Tie Robertson Bros & The Williams Brothers
COUNTRY FEMALE VOCAL PERFORMER: Melinda Schneider
COUNTRY GROUP: The Wolverines
INSTRUMENTAL/ VOCAL PERFORMER: Ziggy Zapata
DANCE PERFORMER: Lucinda Dunn
RICKY MAY MALE VOCAL PERFORMER: Adam Scicluna
KEN LITTLEWOOD & TOSHI SPECIALTY PERFORMER: Darren Carr

INSTRUMENTAL or VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Joey Fimmano

TRIBUTE SHOW: Tom Jones Experience - Jacques Renay
MATS UNDER 18'S JUNIOR PERFORMER OF THE YEAR: Mark Vincent
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Liz Taylor
COMEDY PERFORMER: Kenny Graham
JOHNNY O'KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Robert Jeffery
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO COUNTRY MUSIC: Smoky Dawson
HALL OF FAME AWARD: Judy Stone
PETER ALLEN AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Darren Carr

WINNERS - 31st 'MO' AWARDS 2006 - August 28, 2007 

*There was a break in the annual presentation of awards in 2006. 

VENUE: Bankstown Sports Club
COMPERE: Rodney Marks, Darren Carr, Liz Layton, Kenny Graham, Johnny Pace 

MUSICAL DIRECTOR: Dave Hallard
PRODUCER: Bobby and Mary Bradford 

 

THREE OR MORE PERFORMER BAND: The Williams Brothers
COMPERE OF THE YEAR: Rikki Organ
INSTRUMENTAL or VOCAL INSTRUMENTAL PERFORMER: Joey Fimmano

CLASSICAL/OPERA PERFORMER: Helen Zerefos 

DANCE PERFORMER: Wayne Scott Kermond
RICKY MAY JAZZ PERFORMER: James Morrison
VARIETY DUO OR TRIO PERFORMER: Triple Treat
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Blacktown Workers
TWO PERFORMER BAND: Take Two
TRIBUTE SHOW: Tom Jones Experience - Jacques Renay
BRIAN STACEY MUSICAL THEATRE PERFORMER: Tony Sheldon
KEN LITTLEWOOD AND TOSHI SPECIALTY ACT: Darren Carr

ACCOMPANYING BAND: Western Front
BEST VENUE: Blacktown Workers
FEMALE VOCAL PERFORMER: Karen Beckett
ONE PERFORMER BAND: Ziggy Zapata
MALE VOCAL PERFORMER: Tony Pantano
ACTOR IN PLAY: Geoffrey Rush
SHOWBAND: (Tie) Frogs on Toast and The Zips
THE FOUR KINSMEN PRODUCTION SHOW: The Great Pretenders
ROCK PERFORMER: Billy Thorpe (Posthumous Award)
VERSATILE PERFORMER: Darren Carr
COMEDY PERFORMER: Paul Martell
SLIM DUSTY COUNTRY PERFORMER: Melinda Schneider
PETER ALLEN VARIETY PERFORMER: Danny Elliott
JOK ENCOURAGEMENT AWARD: Nicole Venditti
AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Hugh Jackman
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO AUSTRALIAN COMEDY: Rodney Rude

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO AUSTRALIAN MUSIC: Aaron McMillan

JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Jonathon Welch
HALL OF FAME: Slim De Grey 

WINNERS - 30th 'MO' AWARDS 2004 - April 28, 2006 

VENUE: Sydney Entertainment Centre
PRESENTERS: Ken Laing, Tommy Tycho and Geoff Harvey 

PRODUCER: Ken Laing 

 

1 & 2 PERFORMER BAND: Just Jammin' 

ACCOMPANYING BAND: Steve Isoardi Band 

RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Gabby Venditti 

COMPERE OF THE YEAR: Rikki Organ 

VENUE OF THE YEAR: Star City Casino
FEMALE ACTOR IN A PLAY: Cate Blanchett
MALE ACTOR IN A PLAY: Gary McDonald
THEATRE PRODUCTION OF THE YEAR: Hedda Gabler
CLASSICAL/OPERA PERFORMER OF THE YEAR: Teddy Tahu Rhodes

DANCE PERFORMER/CHOREOGRAPHER OF THE YEAR: Benjamin Nicholls

COUNTRY GROUP: The Flood 

MALE COUNTRY ENTERTAINER: John Stephan
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Melinda Schneider

CONTEMPORARY ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Anthony Callea

CLASSIC ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Marcia Hines
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: Dirty Dancing
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Tony Sheldon

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Chloe Dallimore

MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Reg Livermore
JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: Andy Firth
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Emma Pask
JAZZ GROUP: The Sydney All Star Big Band
CHILDREN'S SHOW: The Wiggles
VARIETY PRODUCTION SHOW: Bjorn Again
VARIETY DUO/TRIO: Bella
VARIETY GROUP: The Shy Guys
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Bob Howe
INSTRUMENTAL PERFORMER: Slava Gregorian
SPECIALITY ACT: Darren Carr
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Todd McKenney
COMEDY GROUP: Kransky Sisters
MALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Gerry Connolly
FEMALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Madga Szubanski

MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Adam Scicluna
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Karen Beckett
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: Wayne Scott Kermond

AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Hugh Jackman

JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: The Baileys

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Anthony Warlow 

WINNERS – 29th 'MO' AWARDS 2003 – June 28, 2004 

VENUE: Sydney Entertainment Centre

COMPERE: Jean Kittson
MUSICAL DIRECTOR: Geoff Harvey

PRODUCER: Mark Leonard 

 

1 & 2 PERFORMER BAND: Take Two
ACCOMPANYING BAND: Patchwork
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: (Tie) Paul Kelleners & Michael Pepper/ Simon Wade
COMPERE OF THE YEAR: (Tie) Neil Hanson & Mark Kristian
VENUE OF THE YEAR: Canterbury-Hurlstone Park RSL Club
FEMALE ACTOR IN A PLAY: Sigrid Thornton
MALE ACTOR IN A PLAY: Marcus Graham
THEATRE PRODUCTION OF THE YEAR: The Blue Room
CLASSICAL/OPERA PERFORMER OF THE YEAR: Emma Matthews
DANCE PERFORMER/CHOREOGRAPHER OF THE YEAR: Bradley Chatfield

COUNTRY GROUP: The Wolverines
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Troy Cassar-Daley
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Melinda Schneider
CONTEMPORARY ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Doug Parkinson

CLASSIC ROCK PERFORMER OF THE YEAR: (Tie) Birtles, Shorrock & Goble and Jimmy Little
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: The Lion King
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Terry Bader
MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Buyisile Zama
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Toby Allen
JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: Joe Chindamo
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Michelle Nicole
JAZZ GROUP: The Sydney All Star Big Band
VARIETY PRODUCTION SHOW: Forever Diamond
VARIETY DUO/TRIO: Robertson Brothers
VARIETY GROUP: The Ten Tenors
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Shelly White
INSTRUMENTAL PERFORMER: String Fever
SPECIALITY ACT: Darren Carr
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Greg Doolan
COMEDY GROUP: Thomas and Moore
MALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: (Tie) Paul Martell and Calvin De Grey
FEMALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Geraldine Doyle
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Stephen Fisher-King
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: (Tie) Lisa Crouch and Seamus Earley

VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: Lisa Crouch
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Hugh Jackman
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: David Stephens
AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Delta Goodrem 

WINNERS - 28th 'MO' AWARDS 2002 - June 16, 2003 

VENUE: Sydney Entertainment Centre COMPERE: Frankie J Holden

MUSICAL DIRECTOR: Geoff Harvey

PRODUCER: Mark Leonard 

 

1 & 2 PERFORMER BAND: Mike Mathieson
ACCOMPANYING BAND: Patchwork
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Paul Kelleners - Twin Towns
COMPERE OF THE YEAR: Mark Kristian
VENUE OF THE YEAR: Canterbury-Hurlstone Park RSL Club
LIVE RADIO PERFORMER: Toni Tenaglia (SAFM Adelaide - Morning)
LIVE RADIO TEAM: The Amanda Blair Team (SAFM Adelaide - Breakfast)

FEMALE ACTOR IN A PLAY: Miranda Otto
MALE ACTOR IN A PLAY: Colin Friels
THEATRE PRODUCTION OF THE YEAR: Copenhagen
CLASSICAL/OPERA PERFORMER OF THE YEAR: Elizabeth Whitehouse

DANCE PERFORMER/CHOREOGRAPHER OF THE YEAR: Steven Heathcote

COUNTRY GROUP: The Wolverines
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Troy Cassar-Daley
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Melinda Schneider
CONTEMPORARY ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Human Nature

CLASSIC ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Doug Parkinson
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: Cabaret
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Judi Connelli

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Tamsin Carroll
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Toby Allen
JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: James Morrison
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Michelle Nicolle
JAZZ GROUP: Sydney All Star Big Band
VARIETY PRODUCTION SHOW: Forever Diamond
VARIETY DUO/TRIO: Robertson Brothers
VARIETY GROUP: The Zips
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Shelly White
INSTRUMENTAL PERFORMER: String Fever
SPECIALITY ACT: Brendan Mon Tanner
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Liz Taylor
COMEDY GROUP: The Umbilical Brothers
MALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Paul Martell
FEMALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Maggie Scott
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Darren Williams
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Seamus Earley
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: Darren Williams
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Kylie Minogue
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Reg Lindsay
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Adam Scicluna

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Kylie Minogue 

WINNERS - 27th 'MO' AWARDS 2001 - June 24, 2002 

VENUE: Tumbalong Park Ballroom

COMPERE: Liz Taylor and Peter Cousens

MUSICAL DIRECTOR: Geoff Harvey

PRODUCER: Warren Kermond 

 

1 & 2 MAN BAND: Take Two
ACCOMPANYING BAND: Lionel Huntington Orchestra
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Paul Kelleners
COMPERE OF THE YEAR: Neil Hanson
VENUE OF THE YEAR: Canterbury-Hurlstone Park RSL Club
LIVE RADIO PERFORMER OF THE YEAR: John Bleby
FEMALE ACTOR IN A PLAY: Jackie Weaver
MALE ACTOR IN A PLAY: Peter Carroll
THEATRE PRODUCTION OF THE YEAR: Cloudstreet
CLASSICAL/OPERA PERFORMER OF THE YEAR: Peter Coleman-Wright

DANCE PERFORMER/CHOREOGRAPHER OF THE YEAR: Tracey Carrodus

COUNTRY GROUP: The Wolverines
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Adam Brand
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Kasey Chambers
CONTEMPORARY ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Human Nature

CLASSIC ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Doug Parkinson
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: Sweeney Todd
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Jackie Love

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Judi Connelli
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Wayne Scott Kermond
JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: Joe Chindamo
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Marie Wilson
JAZZ GROUP: Sydney All Star Big Band
VARIETY PRODUCTION SHOW: Forever Diamond
VARIETY DUO/TRIO: Robertson Brothers
VARIETY GROUP: The Delltones
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Shelly White
INSTRUMENTAL PERFORMER: String Fever
SPECIALITY ACT: Darren Carr
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Peter Kaye
COMEDY GROUP: The Umbilical Brothers
MALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Paul Martell
FEMALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Geraldine Doyle
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Stephen Fisher-King
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Seamus Earley
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: String Fever
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Kylie Minogue
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Reg Lindsay
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Lisa Crouch

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Kylie Minogue 

WINNERS - 26th 'MO' AWARDS 2000 - July 9, 2001 

VENUE: Sydney Town Hall

COMPERE: Vince Sorrenti

MUSICAL DIRECTOR: Geoff Harvey

PRODUCER: Mark Loyd

 

1 & 2 MAN BAND: Twin Set
ACCOMPANYING BAND: The Marconi Dance Band
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Shane Newham
COMPERE OF THE YEAR: Mark Kristian
VENUE OF THE YEAR: South Sydney Juniors RLFC
FEMALE ACTOR IN A PLAY: Maggie Kirkpatrick
MALE ACTOR IN A PLAY: Billie Brown
THEATRE PRODUCTION OF THE YEAR: The Secret Room

CLASSICAL/OPERA PERFORMER OF THE YEAR: Diana Doherty
DANCE PERFORMER/CHOREOGRAPHER OF THE YEAR: Miranda Coney

COUNTRY GROUP: Feral Swing Cats
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Adam Brand
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Melinda Schneider

CONTEMPORARY ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Powderfinger

CLASSIC ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Doug Parkinson
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: Shout!
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Chrissie Amphlett

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Caroline O'Connor

MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: David Campbell
JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: James Muller
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Michelle Nicolle
JAZZ GROUP: James Muller Trio
VARIETY PRODUCTION SHOW: Forever Diamond
VARIETY DUO/TRIO: Robertson Brothers
VARIETY GROUP: Phoenix
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Shelly White
INSTRUMENTAL PERFORMER: Slava Gregoryan
SPECIALITY ACT: Brendan Montana
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Greg Doolan
COMEDY GROUP: Lano and Woodley
MALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Jonathan Biggins
FEMALE COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Gretel Killeen
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: John Bowles
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Annie Frances
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: Annie Frances
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Keith Urban
SPECIAL EVENT OF THE YEAR: Olympic Games Opening Ceremony

JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Maria Venuti
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Nikki Webster

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Kylie Minogue 

WINNERS - 25th 'MO' AWARDS 1999 - June 20, 2000 

VENUE: Sydney Entertainment Centre

COMPERE: Don Lane
MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho

PRODUCER: Ken Laing 

 

1 & 2 MAN BAND: Twin Set
ACCOMPANYING BAND: Patchwork
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: John Adams
COMPERE OF THE YEAR: Mark Kristian
VENUE OF THE YEAR: Canterbury Hurlstone Park RSL Club
CLASSICAL PERFORMER OF THE YEAR: Michael Kieran Harvey
MALE DANCE PERFORMER/CHOREOGRAPHER OF YEAR: Graeme Murphy

FEMALE DANCE PERFORMER/CHOREOGRAPHER OF YEAR: Kelley Abbey

OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Peter Coleman-Wright

COUNTRY GROUP: The Dead Ringer Band
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Troy Cassar-Daley
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Kasey Chambers
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Powderfinger
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: The Boy from Oz
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Angela Toohey

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Caroline O'Connor
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Todd McKenney
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: Gale Edwards

JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: James Morrison
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Shelly Scown
JAZZ GROUP: Ten Part Invention
VARIETY PRODUCTION SHOW: Ladies, Laughs and Larrikins
VARIETY DUO/TRIO: Aubrey and Martin
VARIETY GROUP: The Zips
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Danny Elliott
INSTRUMENTAL PERFORMER: Ian Cooper
SPECIALITY ACT: Murray Raine Puppets
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Maggie Scott
COMEDY GROUP: The Scared Weird Little Guys
VARIETY COMEDY PERFORMER: Kenny Graham
NEW WAVE COMEDY PERFORMER: Nick Giannopoulos
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Stephen Fisher-King
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Rhonda Burchmore
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: Maggie Scott
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Savage Garden
ARENA PERFORMER OF THE YEAR: John Farnham
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Daryl Somers
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: String Fever
AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Savage Garden 

WINNERS - 24th 'MO' AWARDS 1998 - June 22, 1999 

VENUE: Sydney Entertainment Centre
COMPERE: Neil Hanson, Liz Taylor, and Chris De Havilland

MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho
PRODUCER: Ken Laing

 

1 & 2 MAN BAND: Talisman
ACCOMPANYING BAND: Marconi Dance Band
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Miles Harris
COMPERE OF THE YEAR: Billy Roy
VENUE OF THE YEAR: Panthers World of Entertainment
CLASSICAL PERFORMANCE: Michael Keiran Harvey & Bernadette Balkus
MALE DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Gideon Orbarzanek
FEMALE DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Kate Champion
OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: John Wegner
COUNTRY GROUP: The Dead Ringer Band
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Troy Cassar-Daley
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Gina Jeffreys
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Natalie Imbruglia
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: The Boy from Oz
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Pamela Rabe
MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Caroline O'Connor
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Todd McKenney
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: David Atkins
JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: Kevin Hunt
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Marie Wilson
JAZZ GROUP: Trevor Griffin Sextet
VARIETY PRODUCTION SHOW: Ladies, Laughs and Larrikins
VARIETY DUO/TRIO: Aubrey and Martin
VARIETY GROUP: The Four Kinsmen
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Danny Elliott
INSTRUMENTAL PERFORMER: Ian Cooper
SPECIALITY ACT: Phil Cass
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Maggie Scott
COMEDY GROUP: Thomas and Moore
VARIETY COMEDY PERFORMER: Kenny Graham
NEW WAVE COMEDY PERFORMER: Vince Sorrenti
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Stephen Fisher-King
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Jane Scali
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: Maggie Scott
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Natalie Imbruglia
ARENA PERFORMER OF THE YEAR: Anthony Warlow
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: John Laws
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: (Tie) Adam Brand and Tim Draxl

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: The Main Event (Anthony Warlow, John Farnham and Olivia Newton-John) 

WINNERS - 23rd 'MO' AWARDS 1997 - June 23, 1998 

VENUE: Sydney Entertainment Centre

COMPERE: Don Lane
MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho

PRODUCER: John Hoeing

 

1 & 2 MAN BAND: Darren Williams
ACCOMPANYING BAND: Lionel Huntington Orchestra
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: K Lennis, M Pepper, G Harbour

COMPERE OF THE YEAR: Mark Kristian
VENUE OF THE YEAR: Canterbury-Hurlstone Park RSL Club

CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Michael Keiran Harvey

MALE DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Dein Perry
FEMALE DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Lisa Bolte

OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Cheryl Barker
COUNTRY GROUP: The Dead Ringer Band
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Troy Cassar-Daley
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Felicity
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: The Whitlams
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: Cabaret
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: David Campbell

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Kelley Abbey
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Hugh Jackman

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: David Atkins

JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: James Morrison

JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Shelley Scown
JAZZ GROUP: Bernie McGann Trio
VARIETY PRODUCTION SHOW: Ladies, Laughs and Larrikins
VARIETY DUO/TRIO: Triple Treat
VARIETY GROUP: The Four Kinsmen
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Shelly White
INSTRUMENTAL PERFORMER: Bernard Walz
SPECIALITY ACT: Phil Cass
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Maggie Scott
COMEDY GROUP: The Umbilical Brothers
VARIETY COMEDY PERFORMER: Brian Doyle
NEW WAVE COMEDY PERFORMER: Nick Giannopoulos
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Stephen Fisher-King
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Jane Scali
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: Stephen Fisher King

AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Tap Dogs
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Toni Stevens
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Nathan Foley

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Human Nature 

WINNERS - 22nd 'MO' AWARDS 1996 - June 18, 1997 

VENUE: Sydney Entertainment Centre

COMPERE: Susie Elelman
MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho

PRODUCER: Ken Laing

 

1 & 2 MAN BAND: Darren Williams
ACCOMPANYING BAND: Ron Hearne Band
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Toni Venditti
COMPERE OF THE YEAR: Mark Kristian
VENUE OF THE YEAR: Petersham RSL Club
CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Michael Keiran Harvey
MALE DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Dein Perry
FEMALE DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Vicki Attard
OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Elizabeth Whitehouse
COUNTRY GROUP: The Dead Ringer Band
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Graeme Connors
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Gina Jeffreys
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: You Am I
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: Beauty And The Beast
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Caroline O'Connor

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Sharon Millerchip
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: (Tie) Hugh Jackman/Michael Cormick

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: Greg Crease
JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: Bob Barnard
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Vince Jones
JAZZ GROUP: Direction in Groove
VARIETY PRODUCTION SHOW: Licensed to Thrill
VARIETY DUO/TRIO: Andrews Sisters Sisters
VARIETY GROUP: The Four Kinsmen
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Joey Fimmano
INSTRUMENTAL PERFORMER: Bernard Walz
SPECIALITY ACT: Phil Cass
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Liz Taylor
COMEDY GROUP: The Umbilical Brothers
VARIETY COMEDY PERFORMER: Col Elliott
NEW WAVE COMEDY PERFORMER: Vince Sorrenti
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Stephen Fisher-King
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Jane Scali
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: Stephen Fisher King
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: David Helfgott
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Jimmy Little
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: David Harris
AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Tommy Emmanuel 

WINNERS - 21st 'MO' AWARDS 1995 - June 18, 1996 

VENUE: Sydney Entertainment Centre

COMPERE: Kerrie-Anne Kennerley

MUSICAL DIRECTOR: Geoff Harvey

PRODUCER: Ken Laing and Peter Lee

 

1 & 2 MAN BAND: (Tie) Brian King and Darren Williams
ACCOMPANYING BAND: Western Front
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: B Lloyd/J Dwyer/D Williams/P Walker/J Adler

COMPERE OF THE YEAR: Neil Hanson
VENUE OF THE YEAR: Wentworthville Leagues Club
CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Simone Young
MALE DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Dein Perry
FEMALE DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Rosalind Crisp
OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Graham Pushee
COUNTRY GROUP: The Dead Ringer Band
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Wayne Horsburgh
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Felicity
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Tina Arena
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: Hello Dolly
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Bert Newton
MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Jill Perryman
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Anthony Warlow
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: David Atkins
JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: Sandy Evans
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Kerrie Biddell
JAZZ GROUP: Ten Part Invention
VARIETY PRODUCTION SHOW: Licensed to Thrill
VARIETY DUO/TRIO: Triple Treat
VARIETY GROUP: The Four Kinsmen
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Joey Fimmano
INSTRUMENTAL PERFORMER: Bernard Walz
SPECIALITY ACT: Murray Raine
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Phil Cass
COMEDY GROUP: The Umbilical Brothers
VARIETY COMEDY PERFORMER: Col Elliott
NEW WAVE COMEDY PERFORMER: Steady Eddy
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Stephen Fisher-King
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Julie Anthony
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: The Four Kinsmen
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: David Atkins
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Angry Anderson
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Davidia Coombes

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Tina Arena 

WINNERS - 20th ‘MO’ AWARDS 1994 - June 28, 1995 

VENUE: Regent Hotel

COMPERE: Alan Jones

MUSICAL DIRECTOR: Greg Cox

PRODUCER: Ken Laing

 

1 & 2 MAN BAND: Twin Set
ACCOMPANYING BAND: The Lionel Huntington Orchestra
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Toni Venditti
COMPERE OF THE YEAR: Dee Donovan
VENUE OF THE YEAR: Blacktown Workers Club
CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Richard Tognetti
DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Steven Heathcote
OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Yvonne Kenny
COUNTRY GROUP: The Fargone Beauties
MALE COUNTRY ENTERTAINER: (Tie) Lee Kernaghan and Graeme Connors

FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Gina Jeffreys
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: The Cruel Sea
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: West Side Story
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Caroline O'Connor

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Marina Prior
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: David Atkins
OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: Brian Thomson

JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: Bernie McGann
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Marie Wilson
JAZZ GROUP: The Catholics
VARIETY PRODUCTION SHOW: Licensed To Thrill
VARIETY DUO/TRIO: The Flanagans
VARIETY GROUP: The 4 Trax
VOCAL/INSTRUMENTAL PERFORMER: Joey Fimmano
INSTRUMENTAL PERFORMER: Ross Maio
SPECIALITY ACT: Richard Scholes
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Peter Kaye
COMEDY GROUP: The Umbilical Brothers
VARIETY COMEDY PERFORMER: Paul Martell
NEW WAVE COMEDY PERFORMER: Steady Eddy and Vince Sorrenti
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Wayne Cornell
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Jenifer Green
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: The 4 Trax
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: David Atkins
20TH ANNIVERSARY YOUTH ACHIEVEMENT: Lucinda Bryant
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Jack Neary and Geoff Mack

JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Melinda Schneider

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Tommy Emmanuel 

WINNERS - 19th ‘MO’ AWARDS 1993 - June 14, 1994 

VENUE: Her Majesty's Theatre

COMPERE: John Mangos

MUSICAL DIRECTOR: Greg Crease

PRODUCER: Ken Laing

 

1 & 2 MAN BAND: Twin Set
ACCOMPANYING BAND: The Lionel Huntington Orchestra
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: John Adams
COMPERE OF THE YEAR: Dee Donovan
VENUE OF THE YEAR: Blacktown Workers Club
CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Richard Tognetti
DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Stephen Page
OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: David Hobson
FOLK PERFORMER OF THE YEAR: Kev Carmody
COUNTRY GROUP: The Fargone Beauties
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Lee Kernaghan
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Gina Jeffries
COUNTRY PERFORMER OF THE YEAR: Lee Kernaghan
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Crowded House
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: Into The Woods
SUPPORTING MUSICAL THEATRICAL PERFORMER: Sharon Millerchip

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Judi Connelli
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Philip Quast
MUSICAL THEATRE PERFORMER OF THE YEAR: Philip Quast

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: Brian Thomson

JAZZ INSTRUMENTAL PERFORMER OF THE YEAR: Dale Barlow
JAZZ VOCAL PERFORMER OF THE YEAR: Kerrie Biddell
JAZZ GROUP: Bobby Gebert Trio
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR: Bobby Gebert
VARIETY PRODUCTION SHOW: Licensed To Thrill
VARIETY DUO/TRIO: Triple Treat
VARIETY GROUP: The Four Kinsmen
INSTRUMENTAL ACT: Igor Cavdarski
SPECIALITY ACT: Phil Cass
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Peter Kaye
COMEDY GROUP: The Umbilical Brothers
VARIETY COMEDY PERFORMER: Geraldine Doyle
NEW WAVE COMEDY PERFORMER: Steady Eddy
COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Steady Eddy
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Wayne Cornell
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Julie Anthony
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: The Four Kinsmen
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Barry Humphries
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Colleen Clifford
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Igor Cavdarski

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Anthony Warlow 

WINNERS - 18th ‘MO’ AWARDS 1992 - June 9th, 1993 

VENUE: Sydney Convention and Exhibition Centre

COMPERE: David Reyne and Marty Rhone
MUSICAL DIRECTOR: Bob Barnard and James Morrison

PRODUCER: Ken Laing, Mark Loyd, Ray Seaword

 

1 & 2 MAN BAND: Take Two
ACCOMPANYING BAND: Trojans
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Damon Hartley
COMPERE OF THE YEAR: Frank Garaty
VENUE OF THE YEAR: Petersham RSL
CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Richard Tognetti
DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Paul Mercurio
OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Suzanne Johnston
FOLK PERFORMER OF THE YEAR: Archie Roach
COUNTRY GROUP: The Fargone Beauties
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Lee Kernaghan
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Anne Kirkpatrick
COUNTRY PERFORMER OF THE YEAR: Lee Kernaghan
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Yothu Yindi
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: The Phantom of the Opera

SUPPORTING MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Nancye Hayes

SUPPORTING MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Peter Carroll

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Delia Hannah
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: David Atkins
MUSICAL THEATRE PERFORMER OF THE YEAR: David Atkins

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: Gale Edwards

JAZZ PERFORMER OF THE YEAR MALE: Dale Barlow
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR FEMALE: Sandy Evans
JAZZ GROUP: Bernie McGann Trio
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR: Bob Barnard
VARIETY PRODUCTION SHOW: Licensed To Thrill
VARIETY DUO/TRIO: Mark Loyd With Pleasure
VARIETY GROUP: The Four Kinsmen
INSTRUMENTAL ACT: James Edward
SPECIALITY ACT: Phil Cass
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: Peter Kaye
COMEDY GROUP: Thomas and Moore
COMEDY PERFORMER MALE: Paul Martell
COMEDY PERFORMER FEMALE: Wendy Harmer
COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Paul Martell
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Tony Pananto
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Jane Scali
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: The Four Kinsmen
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Yothu Yindi
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Don Burrows 

MOST SUCCESS ATTRACTION OF THE YEAR: John Williamson

JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: The 4 Trax

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Yothu Yindi

WINNERS - 17th 'MO' AWARDS 1991 - June 4th, 1992 

VENUE: Darling Harbour Convention and Exhibition Centre

COMPERE: Geraldine Doyle, Terry Willesee, Larry Emdur

MUSICAL DIRECTOR: Steve Watson
PRODUCER: Mark Loyd

DIRECTOR: Ray Seaword

 

1 & 2 MAN BAND: Bill and Boyd
ACCOMPANYING BAND: Trojans
RESIDENT TECHNICAL SUPPORT: Damon Hartley
COMPERE OF THE YEAR: Stephen 'Spud' Murphy
VENUE OF THE YEAR: Petersham RSL
CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Stuart Challender
DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Miranda Coney and Greg Horsman

OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Australian Opera - 'Rigoletto'

FOLK PERFORMER OF THE YEAR: Archie Roach
COUNTRY SHOWGROUP: Happening Thang
MALE COUNTRY ENTERTAINER: John Williamson
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Anne Kirkpatrick
COUNTRY PERFORMER OF THE YEAR: John Williamson
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Crowded House
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: The Phantom of the Opera

SUPPORTING MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Maria Mercedes

SUPPORTING MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: William Zappa

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Judi Connelli
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Anthony Warlow
MUSICAL THEATRE PERFORMER OF THE YEAR: Anthony Warlow

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSICAL THEATRE: David Atkins

JAZZ PERFORMER OF THE YEAR MALE: Dale Barlow
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR FEMALE: Judy Bailey
JAZZ GROUP: Free Spirits
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR: Dale Barlow
VARIETY PRODUCTION SHOW: Licensed To Thrill
VARIETY DUO/TRIO: Tony Field and Flame
VARIETY GROUP: The Four Kinsmen
INSTRUMENTAL ACT: Wayne King
SPECIALITY ACT: Phil Cass
VERSATILE VARIETY PERFORMANCE: David Gilchrist
COMEDY GROUP: Thomas and Moore
COMEDY PERFORMER MALE: Brian Doyle
COMEDY PERFORMER FEMALE: Geraldine Doyle
COMEDY PERFORMER OF THE YEAR: Paul Martell
MALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Tony Pananto
FEMALE VOCAL VARIETY PERFORMER: Jane Scali
VARIETY PERFORMER OF THE YEAR: The Four Kinsmen
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Jason Donovan
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: June Evans 

MOST SUCCESS ATTRACTION OF THE YEAR: John Williamson

JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Jenni and Michael

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Stuart Challender

WINNERS - 16th 'MO' AWARDS 1990 - February 17th, 1991 

VENUE: State Theatre
COMPERE: Ray Martin, Maggie Kirkpatrick, Brian Doyle, and Steve Vizard. MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho
EXECUTIVE PRODUCER: Ingrid Berg
PRODUCER: Ken Laing
DIRECTOR: David Penfold
PRODUCTION CONCEPTS: David Mitchell, David Penfold 

ACCOMPANYING BAND: Trojans
COMPERE OF THE YEAR: Rickie Hilder
VENUE OF THE YEAR: Petersham RSL
CIRCUS PERFORMER OF THE YEAR: Circus Oz
CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Stuart Challender

CONTEMPORARY CONCERT PERFORMER OF THE YEAR: John Farnham

DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Sydney Dance Company - King Roger

OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Australian Opera – ‘La Boheme’

FOLK PERFORMER OF THE YEAR: Eric Bogle
COUNTRY SHOWGROUP: Happening Thang
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Wayne Horsburgh
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Jean Stafford
COUNTRY PERFORMER OF THE YEAR: John Williamson
ROCK PERFORMER MALE: Joe Camilleri
ROCK PERFORMER FEMALE: Wendy Matthews
ROCK GROUP: Midnight Oil
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Midnight Oil
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: The Phantom of the Opera
SUPPORTING MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Christa Leahman

SUPPORTING MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Johnathan Biggins

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Marina Prior
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Anthony Warlow
MUSICAL THEATRE PERFORMER OF THE YEAR: Anthony Warlow
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR MALE: James Morrison
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR FEMALE: Kate Ceberano
JAZZ GROUP: Mike Nock Quartet
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR: James Morrison
CABARET PRODUCTION SHOW: Greg Anderson’s Electric Spectacular

CABARET DUO/TRIO: Mark Loyd With Pleasure
CABARET GROUP: Black Tie
INSTRUMENTAL ACT: Martin Lass
SPECIALITY ACT: Leaping Loonies
VERSATILE CABARET PERFORMANCE: Tony Field and Flame
COMEDY GROUP: Lester and Smart
COMEDY PERFORMER MALE: Brian Doyle
COMEDY PERFORMER FEMALE: Geraldine Doyle
MALE VOCAL CABARET PERFORMER: Tony Pananto
FEMALE VOCAL CABARET PERFORMER: Jane Scali 

CABARET PERFORMER OF THE YEAR: Tony Pantano
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Dame Joan Sutherland

JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Norman Kermond
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: John Bowles

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: Dame Joan Sutherland

WINNERS - 15th 'MO' AWARDS 1989 - February 21, 1990 

VENUE: AJC Royal Randwick

COMPERE: Ray Martin

PRODUCER: Ingrid Berg

 

ACCOMPANYING BAND: Trojans
COMPERE OF THE YEAR: Norm Erskine
VENUE OF THE YEAR: Blacktown Workers Club
CIRCUS PERFORMER OF THE YEAR: Flying Fruit Fly Circus
CLASSICAL PERFORMANCE OF THE YEAR: Sydney Symphony Orchestra

CONTEMPORARY CONCERT PERFORMER OF THE YEAR: Kate Ceberano

DANCE PERFORMANCE OF THE YEAR: Sydney Dance Company

OPERATIC PERFORMANCE OF THE YEAR: Robert Gard
FOLK PERFORMER OF THE YEAR: Judy Small
COUNTRY SHOWGROUP: Happening Thang
MALE COUNTRY ENTERTAINER: James Blundell
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Deniese Morrison
COUNTRY PERFORMER OF THE YEAR: Wayne Horsburgh
ROCK PERFORMER MALE: Paul Kelly
ROCK PERFORMER FEMALE: Kate Ceberano
ROCK GROUP: Paul Kelly and the Messengers
ROCK PERFORMER OF THE YEAR: Kate Ceberano
MUSICAL THEATRE PRODUCTION: 42nd Street
SUPPORTING MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Toni Lamond

SUPPORTING MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: John Bell

MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Debbie Byrne
MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Cameron Daddo
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR MALE: James Morrison
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR FEMALE: Kerrie Biddell
JAZZ GROUP: Ten Part Invention
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR: James Morrison
CABARET PRODUCTION SHOW: The Fifty’s
CABARET DUO/TRIO: Triple Treat
CABARET GROUP: The Four Kinsmen

INSTRUMENTALIST/VOCAL/INSTRUMENTAL ACT: Martin Lass

SPECIALITY ACT: The Allisons (Rick & Debbie)
VERSATILE CABARET PERFORMANCE: Mark Loyd with Pleasure

COMEDY GROUP: Wickety Wak
COMEDY PERFORMER MALE: Bobby Dennis
COMEDY PERFORMER FEMALE: Geraldine Doyle
MALE VOCAL CABARET ENTERTAINER: Tony Pantano
FEMALE VOCAL CABARET ENTERTAINER: Jackie Love
CABARET PERFORMER OF THE YEAR: Tony Pantano
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR: Kylie Minogue
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Maurie Rooklyn
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Mark Kristian

AUSTRALIAN PERFORMER OF THE YEAR: James Morrison

WINNERS - 14th 'MO' AWARDS 1988 - February 22, 1989 

VENUE: AJC Royal Randwick

COMPERE: Kerri-Anne Kennerley

MUSICAL DIRECTOR: Bob Taylor

PRODUCER: Ingrid Berg

 

ACCOMPANYING BAND: Trojans
CHOREOGRAPHER OF THE YEAR: Ross Coleman
VENUE OF THE YEAR: Petersham RSL Club
COUNTRY SHOWGROUP: Bushwackers
MALE COUNTRY ENTERTAINER: John Williamson
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Judy Stone
ROCK GROUP: INXS
MUSICAL THEATRE PERFORMER FEMALE: Geraldine Turner and Debbie Byrne

MUSICAL THEATRE PERFORMER MALE: Phillip Quast
JAZZ PERFORMER OF THE YEAR: James Morrison
PRODUCTION SHOW: The Fifty’s
VOCAL GROUP (2 OR MORE): The Rhythmaires
BEST GROUP: The Four Kinsmen

INSTRUMENTALIST/VOCAL/INSTRUMENTAL ACT: Martin Lass
SPECIALITY ACT: The Allisons (Rick & Debbie)
VERSATILE VARIETY ACT: David Gilchrist and Mark Loyd with Pleasure

COMEDY ACT: Thomas & Moore
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – GROUP: Sophisticated Country

DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – FEMALE: Julie Anthony
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – MALE: John Farnham
MALE VOCAL ENTERTAINER: John Farnham
FEMALE VOCAL ENTERTAINER: Julie Anthony
MOST OUTSTANDING CLUB ACT: Col Joye
AUSTRALIAN SHOWBUSINESS AMBASSADOR - Paul Hogan
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Ricky May
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Tete-A-Tete
ENTERTAINER OF THE YEAR: Ricky May

WINNERS - 13th 'MO' AWARDS 1987 - April 13, 1988 

VENUE: Rooty Hill RSL Club
MUSICAL DIRECTOR: William Motzing

PRODUCER: Warren Kermond

DIRECTOR: Geoff W. Hardie
COMPERE: Ray Martin & Elizabeth Hayes

 

ACCOMPANYING BAND (4 OR LESS): Trojans
ACCOMPANYING BAND (5 OR MORE): Woomera – Mt Pritchard Community Club

RESIDENT or CASUAL BALLET: Dianne Heaton Dancers
RESIDENT COMPERE: Rickie Hilder
VENUE OF THE YEAR: Petersham RSL Club
COUNTRY SHOWGROUP: Redgum
MALE COUNTRY ENTERTAINER: John Williamson
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Judy Stone
ROCK GROUP: Icehouse
PRODUCTION SHOW: The Fifty’s
VOCAL GROUP (2 OR MORE): The Four Kinsmen
INSTRUMENTALIST: Martin Lass
VOCAL/INSTRUMENTAL ACT: Mary Schneider
SPECIALITY ACT: Ken Littlewood & Toshi
MOST OUTSTANDING VARIETY ACT: Wickety Wak
VERSATILE VARIETY ACT: Mark Loyd with Pleasure
COMEDY ACT: Brian Doyle
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – GROUP: Sophisticated Country

DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – FEMALE: Jane Scali
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – MALE: John Farnham
MALE VOCAL ENTERTAINER: John Farnham
FEMALE VOCAL ENTERTAINER: Jackie Love
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Doug Burgess
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Syd Heylen Jnr

ENTERTAINER OF THE YEAR: John Farnham

WINNERS - 12th ‘MO’ AWARDS 1986 - March 25, 1987 

VENUE: Bankstown Sports Club

MUSICAL DIRECTOR: Enzo Toppano

PRODUCER: Warren Kermond

DIRECTOR: Bruce Henries

 

ACCOMPANYING BAND (4 OR LESS): Trojans
ACCOMPANYING BAND (5 OR MORE): Woomera – Mt Pritchard Community Club

RESIDENT or CASUAL BALLET: Dianne Heaton Dancers
RESIDENT COMPERE: Rickie Hilder
VENUE OF THE YEAR: Petersham RSL Club
COUNTRY SHOWGROUP: Bushwackers
MALE COUNTRY ENTERTAINER: John Williamson
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Judy Stone
ROCK GROUP: INXS
PRODUCTION SHOW: The Fifty’s
SHOWGROUP: Wickety Wak
VOCAL GROUP (2 OR MORE): The Four Kinsmen
INSTRUMENTALIST: Martin Lass
VOCAL/INSTRUMENTAL ACT: Mary Schneider
SPECIALITY ACT: Marty Coffee
VERSATILE VARIETY ACT: Marty Morton
COMEDY ACT: Paul Martell
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – GROUP: The Four Kinsmen
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – FEMALE: Jackie Love
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD – MALE: John Farnham
MALE VOCAL ENTERTAINER: Tony Pantano
FEMALE VOCAL ENTERTAINER: Jackie Love & Julie Anthony
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Danielle Gaha
ENTERTAINER OF THE YEAR: John Farnham

WINNERS - 11th ‘MO’ AWARDS 1985 - April 30th,1986 

VENUE: South Sydney Junior Leagues Club

MUSICAL DIRECTOR: Mike Harvey

PRODUCER: Peter Rix
DIRECTOR: Ian Tasker

 

ACCOMPANYING BAND (4 OR LESS): Trojans
ACCOMPANYING BAND (5 OR MORE): Impax - Fairfield RSL Club

RESIDENT or CASUAL BALLET: Michelle Day Dancers

RESIDENT COMPERE: Rickie Hilder
VENUE OF THE YEAR: Rooty Hill RSL Club
COUNTRY SHOWGROUP: Grand Junction
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Slim Dusty
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Judy Stone
PRODUCTION SHOW: The Fifty’s
ROCK GROUP: LRB
SHOWGROUP: The Delltones
VOCAL GROUP (2 OR MORE): The Four Kinsmen

INSTRUMENTALIST: Martin Lass
VOCAL/INSTRUMENTAL ACT: Mary Schneider
SPECIALITY ACT: Max Gillies
VERSATILE VARIETY ACT: Donna Lee
COMEDY ACT: Rodney Rude
MALE VOCAL ENTERTAINER: Jon English
FEMALE VOCAL ENTERTAINER: Debbie Byrne
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Billy Kearns
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Rikki Organ

ENTERTAINER OF THE YEAR: Jon English 

WINNERS - 10th ‘MO’ AWARDS 1984 - May 1, 1985 

VENUE: Sydney Opera House

MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho

PRODUCER: Ken Laing

 

ACCOMPANYING BAND (5 OR LESS): Dave Bridge Band

ACCOMPANYING BAND (6 OR MORE): Impax - Fairfield RSL Club

RESIDENT or CASUAL BALLET: Diane Heaton Dancers

RESIDENT COMPERE: Jeff Parker 

VENUE OF THE YEAR: Seagulls Rugby League Football Club

COUNTRY SHOWGROUP: Redgum
MALE COUNTRY ENTERTAINER: Wayne Horsburgh
FEMALE COUNTRY ENTERTAINER: Judy Stone
PRODUCTION SHOW: Eddie Youngblood’s “Golden Years of Elvis”

INSTRUMENTAL/VOCAL SHOWGROUP: Wickety Wak Showband

VOCAL GROUP (3 OR MORE): The Ritz Company 

VOCAL DUO: Bill and Boyd
INSTRUMENTALIST: Martin Lass
VOCAL/INSTRUMENTAL ACT: Mary Schneider
SPECIALITY ACT: Ken Littlewood and Toshi
VERSATILE VARIETY ACT: David Gilchrist
COMEDY ACT (2 OR MORE): Gallagher and Brown

COMEDIAN/COMEDIENNE: Paul Martell
SPECIAL CONTRIBUTION AWARDS: Paul Flanagan & Robyn Selwyn

MALE VOCAL ENTERTAINER: Tony Pantano
FEMALE VOCAL ENTERTAINER: Lynn Rogers
INTERNATIONAL ACT OF THE YEAR: Peter Allen
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Tommy Tycho
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD: Kamahl
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Donna Lee

ENTERTAINER OF THE YEAR: Jon English 

 

WINNERS - 9th ‘MO’ AWARDS 1983 - March 21, 1984 

VENUE: Sydney Town Hall

COMPERE:
MUSICAL DIRECTORS: Tommy Tycho

PRODUCER: Ian Tasker 

 

ACCOMPANYING BAND (5 OR LESS): Bob Taylor Quintet

ACCOMPANYING BAND (6 OR MORE): Impax

RESIDENT or CASUAL BALLET: Diane Heaton Dancers

RESIDENT COMPERE: Rickie Hilder 

VENUE OF THE YEAR: Rooty Hill RSL Club
COUNTRY SHOWGROUP: Bushwhackers
COUNTRY MALE: Greg Anderson
COUNTRY FEMALE: Judy Stone
PRODUCTION SHOW: Eddie Youngblood’s “Golden Years of Elvis”

VOCAL GROUP: The Delltones 

VOCAL DUO: Bill and Boyd
INSTRUMENTAL/VOCAL SHOWGROUP: Wickety Wak Showband

INSTRUMENTALIST (SOLO OR DUO): Peta Lowe
SPECIALITY ACT: Ken Littlewood and Toshi
VOCAL/INSTRUMENTAL ACT: Mary Schneider
VERSATILE VARIETY: Marty Morton
COMEDY ACT (2 OR MORE): Thomas and Moore

COMEDIAN/COMEDIENNE: Paul Martell
MALE VOCAL: Tony Pantano
FEMALE VOCAL: Jackie Love
INTERNATIONAL ACT OF THE YEAR: Peter Allen
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Buster Noble
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD: Kamahl
JOHNNY OKEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: (Tie) Jenny Andrews & Tina Cross
ENTERTAINER OF THE YEAR: Jon English

WINNERS - 8th ‘MO’ AWARDS 1982 - March 16, 1983 

VENUE: Regent Theatre
COMPERE: Barry Crocker
MUSICAL DIRECTORS: Tommy Tycho & Arthur Greenslade

PRODUCER: Joe Latona 

 

ACCOMPANYING BAND (5 OR LESS): Dave Bridge Band

ACCOMPANYING BAND (6 0R MORE): Impax

RESIDENT or CASUAL BALLET: Diane Heaton Dancers

RESIDENT COMPERE: Jeff Parker 

VENUE OF THE YEAR: Bankstown Sports Club

COUNTRY SHOWGROUP: Buckskin

COUNTRY MALE: Digby Richards
COUNTRY FEMALE: Judy Stone 

VARIETY PRODUCTION SHOW: Jan Adele and Lucky Grills – Fun Follies

SHOWGROUP: Daly Wilson Big Band
VOCAL GROUP: The Delltones
VOCAL DUO: Bill and Boyd 

INSTRUMENTALIST (SOLO or DUO): Peta Lowe

VOCAL/INSTRUMENTAL ACT: Simon Gallaher

SPECIALITY ACT: Steve Bor
VERSATILE VARIETY ACT: Marty Morton

COMEDY ACT (2 OR MORE): The Rhythmaires

COMEDAN/COMEDIENNE: Paul Martell 

MALE VOCAL: John Farnham
FEMALE VOCAL: Julie Anthony
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Dorothy Barry

DAILY TELEGRAPH READERS AWARD: Kamahl
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Karen Beckett

ENTERTAINER OF THE YEAR: Julie Anthony

WINNERS - 7th 'MO' Awards 1981 - March 17, 1982 

VENUE: Bankstown Town Hall
COMPERE: Toni Stevens & Steve Raymond

MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho

PRODUCER: Warren Kermond 

 

ACCOMPANYING BAND (5 OR LESS): Dave Bridge Band

ACCOMPANYING BAND (6 0R MORE): Norm Faber Orchestra

RESIDENT or CASUAL BALLET: Diane Heaton Dancers

RESIDENT COMPERE: Rickie Hilder 

CLUB OF THE YEAR: Rooty Hill RSL Club
COUNTRY GROUP: Men Of Country
COUNTRY MALE: Greg Anderson
COUNTRY FEMALE: Judy Stone
VARIETY PRODUCTION SHOW: Simone and Monique's Playgirls Revue

VOCAL GROUP: The Four Kinsmen 

VOCAL DUO: Bill and Boyd
INSTRUMENTAL/VOCAL SHOWGROUP: Daly Wilson Big Band

INSTRUMENTALIST (SOLO or DUO): Peta Lowe

VOCAL/INSTRUMENTAL (SOLO or DUO): Simon Gallaher

SPECIALITY ACT: Steve Bor
VERSATILE VARIETY: Carter Edwards
COMEDY ACT (2 OR MORE): The Rhythmaires

COMEDIAN/COMEDIENNE: Johnny Garfield
MALE VOCAL: John Farnham
FEMALE VOCAL: Lynn Rogers
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Jenny Howard

DAILY TELEGRAPH READERS AWARD: Don Lane
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Jackie Love

ENTERTAINER OF THE YEAR: Barry Crocker 

WINNERS – 6th ‘MO’ Awards 1980 - February 23rd, 1981 

*This was the year the proposed live telecast by the Nine Network was cancelled at the last minute.

VENUE: Regent Theatre
COMPERE: Barry Crocker
MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho

PRODUCER: Joe Latona 

 

ACCOMPANYING BAND (5 OR LESS): Bob Taylor Quintet

ACCOMPANYING BAND (6 OR MORE): Sound Unlimited
RESIDENT or CASUAL BALLET: Diane Heaton Dancers (Epping RSL Club Troupe)
RESIDENT COMPERE: Jeff Parker
CLUB OF THE YEAR: Rooty Hill RSL Club
COUNTRY GROUP: Roadapple
COUNTRY MALE: Greg Anderson
COUNTRY FEMALE: Allison Durbin
VARIETY PRODUCTION SHOW: Toppano Family Show
SHOWGROUP: The Fugitives
VOCAL GROUP: Family Affair
VOCAL DUO: Bill and Boyd
INSTRUMENTALIST (SOLO or DUO): Mal Cunningham

VOCAL/INSTRUMENTAL (SOLO or DUO): Greg Bonham
SPECIALTY ACT: Steve Bor
VERSATILE VARIETY ACT: Ross and Robyn
COMEDY ACT (2 OR MORE): The Rhythmaires

COMEDIAN/COMEDIENNE: Brian Doyle
MALE VOCAL: John Farnham
FEMALE VOCAL: Julie Anthony
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Col Joye
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD: Don Lane
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Simon Gallaher

ENTERTAINER OF THE YEAR: John Farnham 

(N.B. Technically there were NO 5th Awards – the system was updated as of the following years presentation, to reflect the fact that the 1975 ‘Star Awards’ were technically the 1st official Awards – therefore the next awards ceremony became the 6th Annual MO Awards) 

WINNERS - 4th ‘MO’ Awards 1979 - February 13th, 1980 

VENUE: Regent Theatre
COMPERE: Barry Crocker
MUSICAL DIRECTOR: Tommy Tycho

PRODUCER: Joe Latona 

 

ACCOMPANYING BAND (5 OR LESS): (Tie) Bob Taylor Quintet & Jack Thorpe’s Showband
ACCOMPANYING BAND (6 OR MORE): Sounds United
RESIDENT or CASUAL BALLET: Diane Heaton Dancers 

CLUB PROVIDING BEST FACILITIES & SUPPORTING LOCAL ENTERTAINMENT: Epping RSL Club
COUNTRY SHOWGROUP: Men of Country
COUNTRY MALE ENTERTAINER: Johnny Ashcroft 

COUNTRY FEMALE ENTERTAINER: Allison Durbin
VARIETY PRODUCTION SHOW: Simone and Monique’s Playgirls Revue

VOCAL GROUP: The Flanagans
INSTRUMENTAL/VOCAL SHOWGROUP: The Fugitives

INSTRUMENTALIST: Mal Cunningham
SPECIALITY ACT: Steve Bor
VERSATILE VARIETY ACT: Carter Edwards
COMEDY ACT (2 OR MORE): The Rhythmaires

COMEDIAN/COMEDIENNE: Brian Doyle
MALE VOCAL: John Farnham
FEMALE VOCAL: Kirri Adams
JOHN CAMPBELL FELLOWSHIP AWARD: Jack Griffiths
DAILY TELEGRAPH READERS AWARD: Don Lane
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Family Affair

ENTERTAINER OF THE YEAR: Ricky May 

WINNERS - 3rd 'MO' Awards - February 14th, 1979 

VENUE: Revesby Workers

COMPERE: Jimmy Hannan

MUSICAL DIRECTOR: Billy Burton

PRODUCER: Joe Latona 

 

BEST RESIDENT BAND (5 OR LESS): Bob Taylor Quartet

BEST RESIDENT BAND (6 0R MORE): Billy Burton Orchestra

RESIDENT or CASUAL BALLET: Diane Heaton Dancers
CLUB PROVIDING BEST FACILITIES & SUPPORTING LOCAL ENTERTAINMENT: Epping RSL Club 

VARIETY PRODUCTION SHOW: Simone and Monique’s Playgirls Revue

INSTRUMENTAL/VOCAL SHOWGROUP: The Fugitives
VOCAL GROUP (2 OR MORE): The Four Kinsmen

INSTRUMENTALIST: Mal Cunningham 

SPECIALITY ACT: Steve Bor
VERSATILE VARIETY ACT: Ross and Robyn
COMEDY ACT (2 OR MORE): The Rhythmaires

COMEDIAN/COMEDIENNE: Slim De Grey
MALE VOCAL: Johnny Farnham
FEMALE VOCAL: Julie Anthony
JOHNNY O’KEEFE ENCOURAGEMENT AWARD: Keith Scott

ENTERTAINER OF THE YEAR: Julie Anthony 

WINNERS - 2nd 'MO' Awards - November 16, 1977 

VENUE: Revesby Workers COMPERES: Multiple

MUSICAL DIRECTOR: Geoff Harvey

PRODUCER: Joe Latona 

 

BEST RESIDENT BAND (5 OR LESS): Bob Taylor Quartet
BEST RESIDENT BAND (6 0R MORE): Billy Burton Orchestra
BEST RESIDENT or CASUAL BALLET: Joanne Ansell Dancers
CLUB PROVIDING BEST FACILITIES FOR PRESENTATION OF ENTERTAINMENT: Central Coast Leagues Club
MOST IMPROVED OR NEW ACT OF THE YEAR: Nairn Goby Duo
VARIETY PRODUCTION SHOW: Simone and Monique’s Playgirls Revue
VOCAL DUO: Bill and Boyd
VOCAL GROUP (3 OR MORE): The Four Kinsmen
BEST SIGHT or SPECIALITY ACT: (Tie) Ken Littlewood and Toshi & Barry Krause

BEST INSTRUMENTAL ACT: The Toppanos
MOST VERSATILE ACT: Ross and Robyn
COMEDY ACT (2 OR MORE): The Rhythmaires
COMEDIAN/COMEDIENNE: Jan Adele
MALE VOCAL: Barry Crocker
FEMALE VOCAL: Julie Anthony
MO FELLOWSHIP AWARD: Bobby Le Brun
ENTERTAINER OF THE YEAR: Julie Anthony 

WINNERS - 1st ‘MO’ AWARDS - October 13, 1976 

*This was the year that the ceremony was telecast by the Nine Network.

VENUE: Revesby Workers Club

COMPERE: Don Lane
MUSICAL DIRECTOR: Geoff Harvey
PRODUCERS: Frankie Davidson, Peter Flanagan & Don Lane 

 

BEST RESIDENT BAND: Billy Burton Orchestra

BEST BALLET: Joanne Ansell Dancers
BEST CLUB: Central Coast Leagues Club

MOST IMPROVED ACT: Mario D’Andrea 

BEST VOCAL DUO: Bill and Boyd
BEST VOCAL GROUP: The Four Kinsmen
BEST SIGHT ACT: Ken Littlewood & Toshi
BEST INSTRUMENTALIST: The Toppanos
MOST VERSATILE ACT: Frankie Davidson
BEST COMEDY ACT: Johnny Pace and Harriet

COMEDIAN/COMEDIENNE: Slim De Grey
BEST MALE VOCAL: Barry Crocker
BEST FEMALE VOCAL: Julie Anthony
SPECIAL CONTRIBUTION AWARD: Johnny O’Keefe

ENTERTAINER OF THE YEAR: Barry Crocker 

 

WINNERS - NSW Star AWARDS - November 10, 1975 

VENUE: South Sydney Seniors Leagues Club - Redfern

COMPERE: Frank Newall 

 

AGENT OF THE YEAR: Brian Fogarty
BEST BALLET: Marrickville RSL (Greg Radford)

RESIDENT BAND UP TO 4 MEMBERS: Bob Taylor

RESIDENT BAND 5 OR MORE: Billy Burton
CLUB OF THE YEAR: Central Coast Leagues Club
MOST IMPROVED ACT: Llynda Nairn
ENCOURAGEMENT AWARD: Llynda Nairn
VOCAL DUO: Bill and Boyd
VOCAL GROUP: The Four Kinsmen
INSTRUMENTAL ACT: Mal Cunningham
SPECIALTY ACT: The Allisons
VERSATILE VARIETY ACT: Erris and Kevin
COMEDY ACT: Johnny Pace and Harriet
COMEDIAN: Slim De Gray
MALE VOCAL: Tony Pantano
FEMALE VOCAL: Jenifer Green
SPECIAL CONTRIBUTION AWARD: John Campbell
ACT OF THE YEAR: (Draw) Don Lane & The Four Kinsmen 

Your Show Business Family

​THE AUSTRALIAN ENTERTAINMENT "MO" AWARDS INC.

ABN 13 402 622 355   |   REGISTERED CHARITY CFN 13957

Secretary - Jace Pearson: 0433 302 441

PO BOX 104, Fairfield, NSW, AUSTRALIA 1860